Деменцията е неврологично заболяване, което се характеризира с влошаване или намаляване на умствените способности и концентрацията. Разглеждана е и като “болест на старостта”.
Въпреки, че медицината е изключително напреднала и по-конкретно неврологията, все още не е открито окончателно лечение. За щастие са открити редица методи, които подпомагат превенцията, като например някои дребни промени в диетата или начина на хранене.
В следващите редове от статията на biopedia.bg, ще разгледаме в детайл съвременните възможности и обнадеждаващите методи за превенция. Приятно четене.
Храната влияе на риска от деменция
Преработеното червено месо, основна част от редица хранителни режими, е все по-внимателно изследвано за потенциални последици за човешкото здраве. Появяващите се доказателства предполагат убедителна връзка между тази група храни и повишения риск от деменция.
Червеното месо се обработва натрий, нитрати и наситени мазнини и допринася за хронично възпаление и оксидативен стрес – два ключови виновника за ускоряване на когнитивния спад.
Тези вредни съединения могат да увредят кръвоносните съдове, да нарушат притока на кръв към мозъка и да го лишат от основни хранителни вещества. Освен това наличието на определени химикали, използвани при обработката на червено месо, е замесено в невротоксични ефекти, което допълнително влошава когнитивния спад.
Специалисти препоръчват да се ограничи консумацията на червено месо или да се закупува единствено и само от проверени производители.
Ползите от ядките и бобовите растения
Ядките и бобовите растения се оказват хранителни центрове за здравето на мозъка. Тези растителни източници на протеини са пълни с антиоксиданти, фибри и здравословни, добри мазнини – основни хранителни вещества, които подпомагат когнитивната функция.
Антиоксидантите в ядките и бобовите растения се борят с вредните свободни радикали, намалявайки оксидативния стрес и възпалението, което може да увреди мозъчните клетки. Съдържанието на фибри поддържа здравето на сърцето, осигурявайки оптимален приток на кръв към мозъка.
Тези храни са богати на омега-3 мастни киселини, жизненоважни за изграждането на мозъчните клетки и поддържането на добро когнитивно здраве.
Включи ядките и бобовите растения в диетата си
Създай хранителен режим, добавяйки богато съдържание на ядки и бобови растения.
Вкусни и разнообразни опции:
- Размени мляното говеждо месо с леща или нахут в тако, бургери и чили.
- Замени бекона с поръсени нарязани бадеми или орехи върху салатите.
- Наслади се на шепа смесени ядки като засищаща, здравословна закуска.
- Експериментирай с различни видове боб, като черен боб, шарен, червен боб в супи, яхнии и салати.
Допълнителни съвети:
- Заложи на несолени ядки, за по-голям контрол на приема на натрий.
- Комбинирай бобови растения с пълнозърнести храни за пълен източник на протеини.
Наслади се на разнообразие от ядки и бобови растения, за да извлечете пълната гама от предимства.
Чрез малко повече внимание при сформирането на седмично меню ще положите оправдани усилия и превенция за неврологични заболявания като деменцията.
БОНУС превантивни методи
Съществуват редица фактори, които оказват влияние и риск. Описани са в научен доклад от The Lancet, 2020. Ето какво да избягвате или част от възможните причини за когнитивния спад.
Поддържайте ума буден
Постоянното учене, надграждане и четене обогатяват когнитивната функция на мозъка. Образованието и информираността са в основата на по-точен, по-бистър и по-бърз ум. Тази своеобразна тренировка за ума и поддържането на социални контакти спомагат за поддържането на здравето и състоянието на мозъка.
Ограничете вредните навици
Алкохолът, мазната храна и тютюнопушенето са вредни и потенциално рискови фактори за деменция. Потенциалното им ограничаване във възможно най-ранна възраст със сигурност ще се отрази на общото здравословно състояние.
Пълноценен сън
Осигуряването на необходимото количество пълноценен сън е от изключително значение за поддържането на здравето на мозъка. Възможността за възстановяване на мозъка осигурява по-висок капацитет за запомняне.
Напитки за здравето на мозъка- зареди ума си с енергия
Искаш ли да подобриш паметта си, да увеличиш концентрацията и да защитиш мозъка си от преждевременно стареене? Тогава обърни внимание на това, което пиеш! Някои напитки могат да окажат значително положително въздействие върху вашето когнитивно здраве. Ето няколко от тях:
Зелен чай за здравето на мозъка
Защо е полезен: Зеленият чай е богат на антиоксиданти, които защитават мозъчните клетки от увреждане. Съдържа също така L-теанин, аминокиселина, която насърчава релаксацията и подобрява концентрацията.
Как да го консумирате: Пийте 2-3 чаши зелен чай дневно. Можете да го разнообразите с лимон, мед или други билки.
Помага ли кафето за подобряване на когнитивнатафункция
Защо е полезен: Кофеинът в кафето стимулира мозъчната активност, подобрява паметта и намалява риска от развитие на болести на Алцхаймер и Паркинсон.
Как да го консумирате: Умерена консумация на кафе (1-2 чаши дневно). Избягвайте прекомерния прием, тъй като може да доведе до безсъние и тревожност.
Сок от боровинки
Защо е полезен: Боровинките са богати на антиоксиданти, които подобряват паметта и забавят процесите на стареене в мозъка.
Как да го консумирате: Пийте прясно изцеден сок от боровинки или добавете боровинки към смутита и салати.
Сок от цвекло
Защо е полезен: Цвеклото подобрява кръвообращението, което от своя страна подобрява снабдяването на мозъка с кислород и хранителни вещества.
Как да го консумирате: Пийте прясно изцеден сок от цвекло или го добавете към салати и супи.
Водата
Защо е полезна: Водата е от съществено значение за всички функции на организма, включително и за мозъка. Дехидратацията може да доведе до умора, затруднена концентрация и влошена памет.
Как да я консумирате: Пийте достатъчно вода през целия ден. Препоръчителният дневен прием е около 2 литра.
Грижете се за здравето си и обърнете специално внимание на хранителния си режим. Той оказва пряко вклияние върху здравето ви.