background-image

15+ БЕЗПЛАТНИ рецепти, които ще преобразят тялото ти

Био здраве

Как да свалим горната граница на кръвното | Всичко, което трябва да знаете

Всеизвестно е, че нормалните стойности на кръвното трябва да са “120 на 80”, но как да свалим горната граница на кръвното.

как да свалим горната граница на кръвното

Често в резултат на лоши хранителни навици нивата на кръвното налягане излизат извън нормата. При липса на контрол върху него в голям процент от случаите се забелязват здравословни нарушения и по-ниско качество на живот.

Продължете да четете статията на Biopedia, за да разберете какво е систолна хипертония, кой страда от нея и какви са начините да свалим горната граница на кръвното. Да започваме!

Как да свалим горната граница на кръвното - що е то систолично кръвно?

Горната граница на кръвното налягане се нарича още систолично кръвно налягане. То представлява създаденото от сърцето налягане, което отговаря за изпомпването на кръв през кръвоносните съдове. Оптималният случай е то да варира между 120 и 130mm/Hg.

При измерване на кръвното, ако апаратът отчита по-висока стойност означава, че е налице хипертония. Тоест долната граница (диастоличното налягане) е в нормата, а горната граница (систоличното налягане) е завишено.

как да свалим горната граница на кръвното

В голяма част от случаите при хипертоници и двете граници са по-високи, но е възможна и изолирана систолна хипертония, което е повишаване на стойностите само на горната граница.

Възрастните хора трябва да знаят как да свалим горната граница на кръвното

Систолната хипертония е типична за възрастните хора. Това се дължи на естественото втвърдяване на артериите, което е следствие от възрастта. При по-младите хипертонията е по-рядко срещано заболяване.

Въпреки това появата му е сигнал за по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания и изисква навременно откриване и своевременно лечение при нужда.

Продължителното поддържане на систолната хипертония може да прерасне в инфаркт или инсулт, както и хронични бъбречни заболявания.

Как да свалим горната граница на кръвното налягане без това да влияе на долната?

В аптеките присъстват много медикаменти за регулиране на кръвното налягане. Важно е да се знае обаче, че те са временно решение, а и могат да имат обратен ефект. Някои лекарства при хора с изолирана систолна хипертония могат да повишат прекалено диастоличното налягане (долната граница). При по-възрастните този страничен ефект е особено опасен.

Здравословни навици - ключът към това как да свалим горната граница на кръвното

Важно е да се преосмисли начинът на живот и хранителния режим, за да се поддържат нормални стойностите на горната граница.

Ето няколко предложения:

  • Специална диета - значително ще се подобри състоянието само чрез малки промени в храненето. Доказано е, че промени в диетата намалят систоличното налягане с около 11 процентни пункта. Добавянето на чай от хибискус, ограничаването на кофеина, захарите и солта са добра първа стъпка в тази посока. Друга работеща практика е включването на повече плодове и зеленчуци, богати на калий, към дневния хранителен прием
  • Движение - достатъчната физическа активност или системните тренировки регулират значително горния показател на апарата за кръвно налягане. Друга добра алтернатива са кардио тренировки. Американската асоциация по сърдечни заболявания (AHA) съветват поне 2 часа и половина физическа активност като ходене или колоездене

  • Преустановяване на вредните навици - злоупотребата с алкохол и енергийни напитки води до стесняване на кръвоносните съдове. По този начин шансовете за развитието и задълбочаването на систолна хипертония значително се повишават.

  • Медикаменти - става въпрос само за предписаните от доктор лекарства. Високата горна граница на кръвното е сериозен проблем, който не трябва да се пренебрегва. Прибягването до самолечение също е лоша практика, която може да има сериозни последствия
  • Регулиране на стреса - животът е такъв, че няма как да изолираме стреса напълно. Въпреки това, колкото по-малко присъства той във ежедневието, толкова по-близко до нормалното би била горната граница на кръвното

Съвети на докторите за кръвното налягане

Желателно е да се следи не само долната или горната граница на кръвното, но и разликата между двете стойности. Тя се нарича пулсово налягане. Ако тази разлика е висока, тоест разликата между систоличното и диастоличното налягане е прекалено голяма, има опасност от сърдечно-съдови рискове. Под рискове се имат предвид състояния като пропускане и връщане на кръв (познато още като аортна инсуфициенция).

как да свалим горната граница на кръвното

При приема на медикаменти внимателно трябва да се дозират тези със силен диуретичен ефект спрямо определени показатели на сърцето. Систематичното и прецизно изготвяне на програма за прием на лекарствата е от първостепенно значение.

Стандартът при кръвното налягане не е приложим при всички хора. Нормалните стойности от човек до човек варират в зависимост от много и различни фактори. Според международни препоръки горната граница трябва да е 140/90 mm/Hg, но често за много хора тези числа са по-ниски. Дори има изключения, за които правилото 120/80 се счита за високо кръвно.

На въпроса как да се справим с високата горна граница на кръвното няма еднозначен и универсален отговор. Това, което е необходимо, е да се свалят бавно и постепенно стойностите и да се отчитат и външните фактори, оказващи влияние.

Ако се прояви симптоматика, самодиагностиката може да влоши проблема. Дори е възможно предприетите действия да не са били изобщо необходими. Лечението с медикаменти от домашната аптечка не е решение на проблема. Консултацията със специалист обаче би могло да е. При опасения обадете се на личния си лекар. Имайте предвид, че може дори да не страдате от висока горна граница, а просто организмът ви да има различен ритъм.

Loading...
Споделяне