background-image

15+ БЕЗПЛАТНИ рецепти, които ще преобразят тялото ти

Био здраве

Балансирана диета - Първата стъпка към новото ти аз

В наши дни навсякъде може да откриеш съвети за изграждане на балансирана диета. Изглежда, че темата доста вълнува интернет пространството.

В социалните мрежи има огромен набор от инфлуенсъри и създатели на съдържание, които говорят по темата и споделят рецепти на ежедневна база.

Нутриционисти (квалифицирани специалисти по правилно хранене), диетолози, фитнес инструктори - все хора, даващи съвети как да създадеш идеалната балансирана диета.

В днешното четиво от “Биопедия” ще си говорим точно за това и ще разбулим някои митове.

Диета - произход и значение на думата

Думата „диета“ е широко популярна и едва ли има човек, който да не я е чувал. В публичното пространство тя се употребява предимно в контекста на конкретен режим на хранене, чиято цел е редуциране на телесното тегло.

Например кето диета (силно ограничен прием на въглехидрати) или 90-дневна диета за сваляне на килограми.

Ако се върнем назад във времето обаче, ще открием, че думата „диета“ произхожда от гръцкия език. Означава „начин на живот“.

Диета - произход и значение на думата

Това ни отвежда при съвременната идея за диетата. Все повече експерти по темата твърдят, че специалните хранителни режими дават резултат, но той е краткотраен.

Ако искаш да достигнеш целите си (намаляване/покачване на телесно тегло, прием на повече полезна храна и т.н.), трябва да съумееш да изградиш такъв режим на хранене, който с лекота да спазваш цял живот.

Наръчник за балансирана диета

Вече ти стана ясно, че за да реализираш стремежите си, трябва да се храниш по начин, който да ти помага в мисията.

Тайната на успеха се крие в следването на балансирана диета, която удовлетворява както физиологичните нужди на тялото, така и емоционалните. Какво имаме предвид?

Откакто свят светува храната има особена роля в живота на хората. Освен биологичната потребност на човек, различни житейски събития също са пряко обвързани с храната.

Например когато имаш рожден ден, черпиш за здраве с бонбони, торта. На Коледа цялото семейство се събира около празничната трапеза.

Емоционално хранене

Храната има силен емоционален спектър. Понякога ти служи като приятел, като утешител.

Емоционално хранене

Ако си гледал романтични филми, знаеш как биват представяни героините, които току-що са се разделили с партньора си - плачещи и давещи мъката в кутия сладолед.

Да, в единични ситуации на стрес обръщането към храната е нормално. От биологична гледна точка тя има доказан седативен ефект.

Когато обаче консумацията на храна стане основен борител на тежките чувства, започва емоционалното хранене.

В мигове на слабост или силна мъка дори най-добре изградената балансирана диета пропада. Причината се състои в подбора на храни, които тялото търси, докато е под влияние на емоционалния дисбаланс - хапват ти сладки и мазни храни.

Ако си забелязал свое подобно поведение, опитай да откриеш разковничето на проблема. Седни и помисли в какви ситуации посягаш към храна, когато отсъства физически глад.

Осъзнай как се чувстваш и работи в посока на по-пълноценното преработване на емоциите. Ако усещаш, че имаш нужда от помощ, консултирай се с психолог или нутриционист.

Балансирана диета - да разбулим някои митове

Върлуват множество грешни твърдения в света на диетите. Всички те водят до объркване и демотивация от страна на хората, които искат да подобрят храненето и формата си. Ето някои от най-често срещаните неправилни твърдения:

Балансирана диета - да разбулим някои митове

  1. Яденето след 18:00 води до покачване на килограмите

Истината е, че общият дневен прием на калории е отговорен за телесното тегло, а не часа, в който ядеш.

  1. Въглехидратите са вредни и водят до напълняване

Това е погрешно схващане. Въглехидратите са една от трите основни хранителни групи (заедно с белтъчините и мазнините) и следването на балансирана диета изисква техния прием.

Не се страхувай от тях, а се фокусирай върху консумирането на полезни източници като пълнозърнести храни, зеленчуци и плодове.

  1. Здравословните“ храни са нискокалорични

Много стоки като фрешове, гранола и био десерти се водят здравословни, но всъщност са калорични и имат високо съдържание на захар.

  1. Можеш да ядеш каквото си поискаш, стига да тренираш

Физическата активност изгаря калории, но в никакъв случай не компенсира преяждането. За изграждане и поддържане на балансирана диета проследявай порциите си.

  1. Пиенето на вода топи мазнини

Хидратацията е изключително важна за благосъстоянието на организма, но водата не е способна да „изгори“ мазнините.

  1. От протеин се нуждаят само хората, които тренират

Ако те интересува какво е здравословно хранене, знаеш, че това е неистина. Белтъчините са отговорни за изграждането на мускулите и възстановяването на тъканите, както и за поддържането на здрава имунна система.

<h2="kak-da-izgradish-balansirana-dieta">Как да изградиш балансирана диета

Дойде време да ти представим някои начини за изграждане на балансирана диета, която да удовлетворява както физиологичните, така и емоционалните ти нужди.

Първото и най-важно е да се фокусираш върху разнообразието. Когато имаш много опции, избягваш отегчението, а това ти помага да се придържаш към целта.

Как да изградиш балансирана диета

Винаги включвай и трите хранителни групи в менюто си, за да поддържаш здравословен баланс в организма.

Залагай на пълнозърнести култури, разнообразни източници на белтъчини (яйца, месо, риба, тофу) и полезни мазнини (авокадо, ядки, сьомга).

Не пропускай основните хранения - закуска, обяд и вечеря. Когато хапваш редовно, поддържаш метаболизма и добрата перисталтика.

Избягвай преработените храни, тъй като у тях липсват някои полезни вещества.

За да съумееш да внесеш балансирана диета в храненето си, увери се, че тя е съобразена с начина ти на живот, физическата ти активност и фитнес целите, които си си поставил.

Loading...
Споделяне