Според Американската академия по дерматология при разресване на косата е нормално да се отделят между 50 и 100 косъма дневно. При по-голям брой може да се приеме, че имате косопад. А какви витамини против косопад може да използвате? Това ще разгледаме в тази статия на "Биопедия".
Въпреки това, ако косопадът ви се появява редовно, причината може да е в други фактори - генетични фактори, медицински състояния, стрес или недостиг на витамини.
Диетата играе решаваща роля за развитието на здрава коса.
Продължете да четете, защото предстои най-интересното! Ще ви разкрием 7 витамина против косопад, които ще направят косата Ви здрава и блестяща.
Биотин
Биотинът, известен също като витамин В7, стимулира производството на кератин, за да увеличи растежа на фоликулите. Недостигът на биотин се среща рядко, като най-често се диагностицира недостиг на биотинидаза.
Този витамин се съдържа в много храни, включително яйца, месо, риба, ядки, яйца, сладки картофи и семена. Препоръчителният прием е 30 микрограма дневно за възрастни.
Витамин А - Витамини против косопад
Космените клетки са най-бързо растящата част от тялото. Затова е логично витамин А да е идеалното гориво за този растеж. Когато тялото ви абсорбира витамин А, то произвежда себум. Това е мазна субстанция, която овлажнява скалпа, поддържайки го и космените фоликули здрави. Витамин А е още едно средство, което помага против косопад.
Ако искате да консумирате повече храни, богато витамин А, трябва да се насочите към такива, които имат с високо съдържание на бета-каротин, който се превръща във витамин А- сладки картофи, тиква, моркови, спанак и зеле. Този витамин се съдържа и в маслото от черен дроб на треска, яйцата, киселото мляко и млякото.Препоръчителният дневен прием на витамин А е до 900 микрограма за мъжете и 700 микрограма за жените.
Витамин С - Витамини против косопад
Оксидативният стрес е един от основните фактори, които допринасят за косопада. Това се случва, когато в тялото ни има дисбаланс на свободните радикали и антиоксидантите. Решението е да се консумират храни с витамин С.
Освен против косопада този витамин помага на организма да произвежда колаген (предпазва косата от преждевременно посивяване) и да усвоява желязото, което подпомага растежа на косата. Витамин С се съдържа в цитрусовите плодове, чушките, ягодите, доматите и гуавата. Дневният прием на витамин С е до 90 милиграма на ден за възрастни мъже и 75 милиграма за възрастни жени.
Витамин D - Витамини против косопад
Недостигът на витамин D може да доведе до състояния на косопад, като алопеция, косопад при жените и прекомерно оплешивяване. Тези изчерпвания са по-чести при хората на възраст 65 и повече години. За да си набавите повече витамин D, можете да включите в диетата си мазна риба, масло от черен дроб на треска, обогатени храни (зърнени храни, яйца, хляб, кисело мляко) и гъби. Освен това можете да се насладите на обедните слънчеви лъчи. Препоръчителната доза за възрастни е 600 IU витамин D. Приемането на твърде много витамин D може да доведе до гадене, загуба на тегло, дезориентация и проблеми със сърдечния ритъм.
Витамин Е - Витамини против косопад
Витамин Е съдържа същите антиоксидантни свойства, каквито притежава и неговият аналог витамин С. Това означава, че той може да ограничи оксидативния стрес, като балансира нивото на електроните в свободните радикали.
Витамин Е е ефективен метод против косопад. Малко проучване показва, че при хората, приемали добавки с витамин Е в продължение на осем месеца, растежът на косата се е увеличил с 34,5%. Витамин Е се съдържа в слънчогледовите семки, спанака, авокадото и бадемите. Ако планирате да приемате добавки, препоръчителната доза е 15 милиграма дневно.
Желязо
Желязото стимулира производството на хемоглобин- протеин, който се съдържа в червените кръвни клетки на тялото ви. Тези клетки разпределят кислорода между клетките в цялото тяло, като подпомагат тяхното възстановяване и растеж. Недостигът на желязо може да доведе до косопад, като най-податливи са жените. Желязото се съдържа в храни като яйца, червено месо, леща, спанак, стриди и миди. Препоръчителният дневен прием на желязо е 45 милиграма. Имайте предвид, че приемането на твърде много желязо може да доведе до запек, болки в стомаха и повръщане.
Цинк
Цинкът подпомага растежа на косата и поддържа добрата работа на мастните жлези около фоликулите. Ако имате недостиг на цинк, може да се появи косопад. Най-податливи на недостиг на цинк са хората, които прекаляват с алкохола, болните от болестта на Крон, бременните и кърмачките, както и тези с хронични бъбречни заболявания.
Цинкът се съдържа в обичайни храни като говеждо месо, спанак, пшеничен зародиш, тиквени семки, стриди и леща. Препоръчителната дневна доза желязо е 11 милиграма за мъжете и 8 милиграма за жените. Приемането на цинк в прекомерни количества може да доведе до загуба на апетит, спазми и главоболие.
Витамините могат да възстановят увредената коса, да предотвратят преждевременното ѝ стареене, да намалят косопада и да подобрят растежа и обема ѝ. Те обаче не са универсално решение. Ако косопадът е причинен от стресова среда, основни заболявания или генетика, трябва да се консултирате с вашия лекар, който може да изготви целеви план за лечение, включващ витамини.
Коментари