Хормонален дисбаланс възниква, когато има твърде много или твърде малко от някои от видовете хормони в кръвта. Поради съществената роля на хормоните в тялото, дори лек хормонален дисбаланс може да причини странични ефекти и да затрудни работата на целия организъм.
Хормоните са химикали, произведени от жлези в ендокринната система.
Мислете за хормоните като за своеобразни вестоносци. Тяхната работа е от съществено значение за регулирането на повечето основни процеси на организма, така че хормоналният дисбаланс може да засегне много важни функции. Хормоните помагат за регулиране на:
- метаболизъм
- кръвна захар
- растеж
- кръвно налягане
- репродуктивни цикли и сексуална функция
- развитие
- настроение и нива на стрес
Дисбалансът в инсулина, стероидите, хормоните на растежа и адреналина може да засегне както мъжете, така и жените. Жените също могат да изпитват хормонален дисбаланс в нивата на естроген и прогестерон, докато мъжете са по-застрашени да изпитват дисбаланс в нивата на тестостерон.
Хормонален дисбаланс – симптоми
Симптомите на хормонален дисбаланс могат да варират според това коя жлеза е засегната и дали пациентът е мъж или жена.
Симптоми при жени При жените симптомите най-често включват:
- промени в настроението
- запек или диария
- нередовен менструален цикъл
- безплодие
- болка в корема или гърба по време на менструация
- ниско либидо
- безсъние
- необяснимо наддаване на тегло или загуба на тегло
- лесно чупещи се кости
- хирзутизъм или прекомерно окосмяване
- обриви по кожата
Симптоми при мъже Когато мъжът има ниски нива на тестостерон, симптомите обикновено включват:
- намалено либидо
- еректилна дисфункция
- загуба на мускулна маса
- изтъняване на косата и намален растеж
- чувствителност в областта на гърдите
Хормонален дисбаланс – акнето като симптом
Акнето може да се появи поради свръхпроизводство на себум в мастните жлези на кожата. Този излишен себум може да запуши порите и да привлече бактерии, които допълнително възпаляват кожата. Хормоните тестостерон, естроген и прогестерон могат да повлияят на мастните жлези в кожата на човека. Някои начини, по които тези хормони могат да повлияят на акнето, включват:
- Тестостеронът помага за регулиране на производството на себум. Излишните количества могат потенциално да блокират порите, което води до акне.
- Увеличаването на нивата на прогестерона вероятно играе роля в свързаното с бременността акне, въпреки че лекарите не са сигурни как точно.
- Жените могат да получат акне след менопауза, което може да се дължи на промени в нивата на естроген и прогестерон.
- В допълнение, жените, които имат синдром на поликистозни яйчници (PCOS), са по-склонни да получат тежко и постоянно акне. Лекарите смятат, че повишеното излагане на андрогенни хормони, като тестостерон, и резистентността към инсулиновите хормони може да увеличи риска от акне.
Хормонален дисбаланс – напълняването като симптом
Хормоналният дисбаланс може да засегне множество процеси в тялото, които водят до наддаване на тегло. Някои примери включват:
- Хормоните на щитовидната жлеза регулират метаболизма на тялото или скоростта на изгаряне на енергия. Твърде малко хормони на щитовидната жлеза могат да забавят метаболизма и да доведат до наддаване на тегло.
- Намаляването на нивата на естроген може да доведе до наддаване на тегло по време на менопаузата.
- Хормонален дисбаланс, дължащ се на синдром на поликистозните яйчници, може да доведе до наддаване на тегло.
- Повече от 80% от хората с болестта на Кушинг съобщават за наддаване на тегло като симптом. Това състояние кара тялото да произвежда излишни количества кортизол.
- В идеалния случай лечението на основното заболяване може да помогне за намаляване на наддаването на тегло, свързано с хормонален дисбаланс
Хормонален дисбаланс – косопадът като симптом
Загубата на коса при мъжете е свързана с намалени андрогенни хормони, като тестостерон. Поради тази причина лекарите също наричат мъжкия тип косопад андрогенна алопеция.
Въпреки това, не всички мъже изпитват андрогенна алопеция, въпреки че техните хормонални нива се променят с възрастта. Лекарите тълкуват това, стигайки до извода, че някои мъже са генетично предразположени към косопад.
Хормонален дисбаланс – превенция
Хората са използвали естествени добавки за лечение на хормонален дисбаланс и предпазване от такива състояния от хиляди години. Клиничните проучвания обаче все още не са доказали, че природните лекове могат да лекуват хормоналния дисбаланс и причините за него.
Въпреки това, ако имате съмнение, че сте предразположени към хормонален дисбаланс, или че изпитвате някои от симптомите на такова състояние, след консултация с вашия лекар можете да започнете прием на някои природни добавки и лекове, като превенция.
Добавки Естествените добавки, които обикновено се използват за намаляване на симптомите на хормонален дисбаланс, включват:
- черен кохош, донг куай, червена детелина и масло от вечерна иглика за горещи вълни, причинени от менопаузата
- женшен за раздразнителност, тревожност и нарушения на съня, причинени от менопаузата и болести на щитовидната жлеза
- женшен и мака за еректилна дисфункция
Преди да предприеме каквото и да е естествено или билково лечение, човек трябва да се консултира с лекаря си, за да се гарантира безопасността и да се избегнат страничните ефекти на взаимодействието, когато се приема с други лекарства.
Промени в начина на живот Промените в начина на живот, които могат да помогнат за намаляване на вероятността и симптомите на хормонален дисбаланс и са осигуряване на високо ниво на превенция, включват:
- поддържане на умерено телесно тегло
- спазване на питателен и балансиран режим на хранене
- редовна физическа активност
- практикуване на добра лична хигиена, съсредоточаване върху измиване на зони с много естествено омазняване, като лицето, шията, гърба и гърдите
- използване на козметични и медицински препарати за третиране на акнетична кожа, измивни продукти и лечебни кремове или гелове за леко до умерено акне
- избягване на ситуации и условия, които причиняват горещи вълни, като топло време и пикантни или горещи храни и напитки
- по-добър контрол над стреса
- практикуване на йога, медитация или ръководена визуализация
- ограничаване на сладки храни и рафинирани въглехидрати
- избягване на пакетирани храни
- замяна на стари тигани с незалепващо покритие с керамични тигани
- използване на стъклени съдове за съхранение и затопляне на храни и напитки
- ограничаване на използването на почистващи продукти, които съдържат токсични химикали, като белина
- закупуване на плодове и зеленчуци без пестициди или химикали за зреене
избягване затоплянето на храни и напитки в микровълнова фурна в пластмасови съдове
Повечето хора ще преживеят поне един или два периода на хормонален дисбаланс през живота си. Хормоналният дисбаланс е по-чест по време на пубертета, менструация, бременност, менопауза и стареене. Но някои хора изпитват постоянен, нередовен хормонален дисбаланс. Медицински състояния, които засягат или включват ендокринната система или жлезите, могат да доведат до хормонален дисбаланс.
Въпреки това, външни фактори, като стрес или хормонални лекарства, също могат да бъдат причина за хормонален дисбаланс. Човек трябва да се обърне към лекар за дългосрочни необясними симптоми, особено тези, които причиняват болка, дискомфорт или пречат на ежедневните дейности.
Коментари